Mide Balonu

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu (Gastrik Balon); fazla kilolu veya obezite hastası kişilerin tedavisinde kullanılan, sıvı veya hava ile şişirilen, dayanıklı tıbbi silikon vb. materyallerden üretilmiş medikal bir malzemedir. Obezite tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemler arasında en çok kullanılanıdır. Her ne kadar mide balonu ameliyatı olarak sıklıkla anılsa da mide balonu uygulaması cerrahi bir işlem değildir. Balon mide içerisine bazı balon çeşitlerinde anestezi altında ve endoskopi yardımıyla, bir diğer çeşidinde ise endoskopisiz yerleştirilir.

Mide balonunun kullanım amacı temel olarak alınan kaloriyi azaltarak kilo vermeyi sağlamaktır. Uygun hastalara takıldığında ve düzenli takip sağlandığında kilo vermede gerçekten büyük katkı sağlar. Çeşidine göre 4-6 ya da 12 ay midede kalan balon, midede yer kaplayarak mide hacmini küçültür. Böylece daha az yemek yiyerek doyar ve aynı zamanda daha geç acıkırsınız. Daha geç acıkmanızı sağlayan şey ise besinlerin mideden geçişini yavaşlatmasıdır. Doğru planlanmış bir diyet ve bu diyeti yapmanızı kolaylaştıran balon sayesinde kişi daha kontrollü ve kolay bir şekilde kilo verebilmektedir. Ayrıca balonun midenizde bulunduğu süre boyunca sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazanırsınız. Zaten bu tedavinin asıl amacı da kişiye sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Böylelikle mide balonu taktıranlar kilo verdikleri gibi sağlıklı beslenme alışkanlığını sürdürdükleri takdirde geri kilo alımı ile de karşılaşmazlar.

Başta belirttiğimiz gibi bu tedavi, uygun hastalara uygulandığında güzel sonuçlar elde edilebilir.

Peki mide balonu kimlere takılabilir?

  • Öncelikle diyet yapmakta zorlananlar ve çok sayıda başarısız diyet denemesi öyküsü bulunan hastalar mide balonundan fayda sağlayabilirler. Zaten obezite tedavisinin basamakları vardır ve öncelikle diyet denenmelidir. Ancak diyet yapamayanlar, diyet yapmalarına yardımcı bu ve benzeri tedavilerden faydalanabilirler.
  • Kişinin yeme alışkanlıkları da dikkatle değerlendirilmesi gereken bir diğer konudur. Mide balonu ne kadar diyete yardımcı olsa da diyetine uyum sağlamayıp, yüksek kalorili gıdalar tüketmeye devam eden birinin zayıflamasını sağlayamaz. Yeme bozuklukları olan, şeker bağımlılığı olan ya da sürekli fastfood tüketen bir kişinin mide balonuyla kilo verip - veremeyeceğini detaylı değerlendirme yapmadan kestirebilmek elbette ki güçtür. Burada mide balonu takan doktor önem kazanmaktadır. Daha önce çok sayıda uygulama yapmış, benzer vakalarla karşılaşmış, tecrübeli bir doktor uygun olup olmadığınızı daha doğru değerlendirebilecektir.
  • Mide balonu için uygun yaş aralığı ise 18-65 yaş arasıdır.
  • En önemli konulardan biri de Vücut Kitle İndeksinin uygun aralıkta olmasıdır. Mide balonu V.K.İ 27 ile 40 arasındaki hastalara uygulanabilmekte ve en çok faydayı da bu grup sağlamaktadır. Yine Beden Kitle İndeksi daha yüksek olan ancak ameliyat olmasına engel örneğin ciddi kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkları bulunan kişilere de mide balonu uygulaması yapılabilmektedir. Cerrahi sınırlarda obezite hastası olup, ameliyat olmak istemeyen hastalara da mide balonu yapılabilir. Ancak biz bu hastalarımıza öncelikle tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahisi seçenekleri önermekteyiz. Burada belirtmekte fayda var ki; mide balonu cerrahiye alternatif değildir. Bazı nedenlerle ameliyat olmak istemeyen hastalar balonu tercih edebilirler, hastanın tercihi tabi ki önemlidir. Ancak bu hastalar mide balonu ile tüp mide ameliyatından alacakları sonucun aynı olmayacağını anlamalı, her iki yöntem hakkında da detaylıca bilgilendirilmelidir. Aynı şekilde cerrahi sınırlarda olmayan ancak ameliyat olmak isteyen hastalarla da karşılaşmaktayız. Obezite tedavisinde ancak "uygun hastaya, uygun yöntem" hastayı mutlu edecek sonuçlar verir. Bu yüzden sorulması gereken soru "Mide balonu mu taktırsam, ameliyat mı olsam?" değil, "Hangi obezite tedavisi bana uygun?" olmalıdır.

Özetle mide balonuyla kilo vermek için doğru balon seçimi, hastanın sürece olan uyumunun yanında doktoru ve diyetisyeni ile uyumu son derece önemlidir. Obezite tedavisi hasta, doktor ve diyetisyenin ekip olarak yürüteceği bir süreçtir. Ve aynı zamanda her yönüyle araştırılıp, değerlendirilip sonra verilmesi gereken önemli bir karardır.

Mide Balonu ile Kilo Vermek

Mide balonuyla toplam kilonun %15-20'si verilebilmektedir. Dolayısıyla "Mide balonu ile ne kadar kilo verilir?" sorusunun cevabı da hastadan hastaya değişmektedir. Ancak bu tedaviye uygun kişilerin V.K.İ aralığı belli olduğundan, ortalama 15-20 KG kilo kaybı gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Kişinin Vücut Kitle İndeksi, Yağ-Kas Oranı ve kilo tipi ne kadar kilo verdiğinde belirleyici olmaktadır.

Mide balonunun ne kadar kilo verdirdiğinden daha önemli bir nokta ise verilen kilonun niteliğidir. Burada kas kaybı yaşamadan, yağdan kilo vermek hedeflenmektedir. Bu şekilde çoğunluğu yağdan, kontrollü bir kilo kaybı sağlandığında vücutta sarkma ve deformasyon da görülmeyecektir. Yani önemli olan kaç kilo verdirdiğiniz değil, dengeli ve sağlıklı kilo verebilmektir. Asıl amaç sağlıklı olmak ve sağlıklı görünmek olmalıdır.

Mide balonuyla kilo veren bazı hastalarımızın sonuçlarını görebileceğiniz sayfamızı bu bilgiler doğrultusunda mutlaka inceleyin, mide balonu taktıranların verdikleri kilo miktarı ile görüntülerindeki değişimin tam da bahsettiğimiz gibi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

MİDE BALONU İÇİN VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

require
require require

Your BMI is......

BMIClassification
less than 18.5:Underweight
18.5 - 24.9:Normal weight
25 - 29.9:Overweight
30 - 34.9:Class I Obese
35 - 39.9:Class II Obese
40 upwards:Class III Obese
Mide Balonu Çeşitleri >
Mide  Balonu fiyatları ve detaylı bilgi için bize ulaşın, aşağıdan numaranızı bıraktığınız takdirde en kısa sürede sizi arayacağız.
Mide Balonu Fiyatı ve Ücretsiz Öngörüşme İçin
Numaranızı Bırakın
Sizi Arayalım

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram