Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide Balonunda Nasıl Bir Diyet Yapılır?

Mide balonu sonrası beslenme düzeniniz değişecek, diyetisyeninizin hazırladığı kişiye özel bir diyet programı ile kilo vermeye başlayacaksınız. Hazırlanan diyet listeleri kişiye özel olsa da mide balonu sonrasında uygulanan genel beslenme düzeni şu şekildedir:

1-2 gün sıvı diyeti: Mide balonu taktırdıktan sonra kısa zaman içinde yudum yudum su içmeye başlarsınız. Daha sonra meyve suyu, bitki çayları, açık çay, yoğurt, laktozsuz süt, protein destekleri ve proteinden zengin et suyu, tavuk suyu gibi tanesiz çorbalar ile sıvı diyetini 2 gün uygularsınız.
Bu 2 günlük diyet döneminde dehidrasyonu önlemek için günlük en az 1,5 litre sıvı tüketmelisiniz ancak suyu yavaş yavaş, küçük yudumlarla içmeniz gerekmektedir. Ayrıca tükettiğiniz sıvıların çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde bulantı, kramp, şişkinlik gibi alışma dönemi rahatsızlıklarının yaşanmasının büyük ölçüde önüne geçmiş olursunuz.

2-5 gün yumuşak diyet: Rahatsızlık hissetmeyen hastalarımızda 2. Günden itibaren, diğer hastalarımızda ise hastanın durumuna göre 3.-5. Gün arasında yumuşak diyete geçilir. Beslenme planları tamamen hastanın durumuna göre diyetisyen tarafından esnek biçimde uygulanmaktadır. Bu dönemde diyetinize sebze-meyve püreleri, tam tahıllar, yumurta, peynir, zeytin, et, balık, tavuk hindi gibi gıdalar eklenebilir. Porsiyonlar küçük, et grubu iyi pişmiş olmalı ve duruma göre blender ile püre haline getirilmiş olmalıdır. Yemek yavaş yavaş yenmeli ve yemek için azami süre ayrılmalı, öğünler arasında en az 1 saat olmasına dikkat edilmelidir. Bu süreçte dikkat edeceğiniz bu ufak detaylar normal diyetinize geçişi hızlandıracaktır.

Mide balonu diyeti: Alışma dönemi sonrasında mide balonu taktıranların uyguladıkları diyet standart bir diyet programı değildir. Diyetisyeniniz size özel diyet planınızı hazırlar. Hastanın değerlerine göre program bazen ketojenik diyet gibi düşük karbonhidratlı diyetleri içerirken, bir diğer hastanın diyeti çok farklı olabilir. Maksimum yağ kaybı, kas kitlesinin korunması ve bu dönemde vücut direncinizde düşüş olmaması için özel hazırlanmış bir diyet ile sağlıklı kilo verebileceksiniz.
Mide balonu ile istediğiniz kiloyu verebilmek için diyetinize uyum sağlamanız ve takip süreci son derece önemlidir. Sürekli doktorunuz ve diyetisyeninizin takibi altında, profesyonel destekle kilo vermek çok daha kolay olacaktır. Unutmayın, yalnızca mide balonu taktırdığınız için zayıflamazsınız. Bu tedavi ile başarı sağlamak için en önemli nokta takiptir.

Mide Balonu Sonrasında Yasak Olan Gıdalar

Mide balonu sonrasında asla yiyemezsiniz denebilecek bir gıda olmasa da kaçınmanız gereken gıdalar mevcuttur. Aslında bu gıdalar diyet yapan herkesin uzak durması gereken besinlerdir. Mide balonuna has yasak olan bir şey yoktur. Bu noktada yiyeceğiniz ve içeceğiniz şeylerin mide balonuna zarar vermesinin söz konusu olmadığını da belirtmek isterim.

Kızartmalar – Yiyecekleri kızartmak yerine haşlamak ya da buharda pişirmek daha sağlıklıdır.
Şekerli ve asitli içecekler – Sağlıklı beslenen herkesin uzak durması gerekmektedir.
Çikolata, tatlı, şekerli gıdalar – Şekerden mümkün olduğunca uzak durmalı, tatlı yerine alternatif olarak meyve tercih edilmelidir.
İşlenmiş etler – İşlenmiş et ürünlerinden de uzak durmak gerekir
Beyaz Ekmek – Beyaz unla yapılmış yiyecekler tüketilmemeli, tam buğdaylı yiyecekler iyi bir alternatiftir.
Kahve – Çok tüketilmemeli, kafeinsiz kahve tercih edilmeli.
Atıştırmalıklar – Hem abur cubur tabir edilen paketli gıdalardan uzak durmalı, hem de öğün aralarında bir şeyler atıştırmaktan kaçınmalısınız.

Mide Balonu Sonrası Sigara ve Alkol Kullanılır mı?

Mide balonu uygulamasından 10 gün önce ve uygulamadan 10 gün sonra sigaradan uzak durmanızı öneririz. Uygulama öncesinde özellikle de endoskopik balon uygulaması yapılacaksa işleme hazırlık için sigara içilmemesi daha doğru olacaktır. Mide balonu taktırdıktan sonra sigara içmenizi ise alışma döneminde midede kan dolaşımını bozarak iyileşmeyi geciktirebileceği için istemeyiz. Tabi ki obeziteden kurtulmak gibi sağlığınız için çok önemli bir kararı vermişken, bu kararın aynı zamanda sigarayı da tamamen bırakmanıza vesile olmasını da çok isteriz. Bu şekilde mide balonu taktırdıktan sonra sigarayı bırakan çok sayıda hastamız olduğunu da eklemek istiyorum.

Mide balonu taktırmadan birkaç gün öncesinde alkol alınmaması gerekmektedir. Alkolün mide içerisinde verebileceği zararlar göz önünde bulundurularak, sorunsuz bir uygulama gerçekleştirmek için bu son derece önemlidir.

Mide balonu sonrasında alkol de sigara gibi reflüsel şikayetlere neden olabilir, mide asidini arttırabilir. Bu yüzden ilk günlerde hiç alkol kullanılmaması, ilerleyen zamanlarda da mümkün olduğunca alkolden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca alkollü içecekler, yüksek kalorili olduğu için kilo verme sürecini yavaşlatması söz konusudur. Alkol tüketimini sınırlandırmayan hasta istenen kilo kaybına ulaşamayabilir. Öte yandan alkolün mide balonunun delinmesine sebep olması yada herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Alkolden uzak durulmasını yalnızca sağlıklı bir kilo verme süreci geçirmeniz için istiyoruz.

Mide Balonu Hakkında Sık Sorulan Sorular >
Mide Balonu fiyatları ve detaylı bilgi için bize ulaşın, aşağıdan numaranızı bıraktığınız takdirde en kısa sürede sizi arayacağız. 
Mide Balonu Fiyatı ve Ücretsiz Öngörüşme İçin
Numaranızı Bırakın
Sizi Arayalım

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram