Yutulabilir Mide Balonu

Allurion Elipse Yutulabilir Mide Balonu - Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ

Allurion Elipse Mide Balonu

Elipse mide balonu (yeni adıyla Allurion Mide Balonu); su ile yutulan, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen yeni nesil mide balonudur. Etkisi standart mide balonlarıyla aynıdır ancak yutulabilir mide balonunun birçok avantajı vardır. Tüm mide balonlarında olduğu gibi midenizde yer kaplayarak kilo kaybı sağlamaya yardımcı olur. Sağladığı tokluk hissi ve besinlerin geçişini yavaşlatması ile geç acıkmanıza, midede kapladığı hacim ile de kolay doymanıza olanak tanıyan mide balonları ameliyatsız obezite tedavisinde en işe yarar seçenektir. Elipse mide balonu ise son teknoloji ile üretilen ve henüz yeni bir zayıflama metodu olsa da çok rağbet gören ve sıklıkla uyguladığımız bir seçenektir. Çünkü 80’li yıllardan beri kilo vermede kullanılan güvenli ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntemin geliştirilerek uygulaması kolay ve uygulama sonrası süreci daha konforlu bir hale getirilmiş halidir yutulan balonlar.
Mide balonu yutmakMide Balonu Su ile Yutulur
Elipse Mide Balonu endoskopi ve anestezi gerektirmez. Su ile yutularak uygulanır.
Kendi kendine çıkan mide balonuDoğal Yolla Vücuttan Atılır
Çıkarma işlemi gerektirmez. İçeriği kendiliğinden boşalarak boşaltım yoluyla vücuttan atılır.
Yutulabilir mide balonu “mide balonu hapı” şeklinde de adlandırılmaktadır. Kapsül formunda sıkıştırılmış mide balonu hap yutar gibi yutulabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca standart balonlara göre daha ince bir yapıdadır. Bu ince yapı hem balonun yutulabilir olmasını hem de çıkarma işlemi olmadan kolayca bağırsaklardan geçerek dışkı yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Balonun yapısı her ne kadar ince olsa da dayanıklılık konusunda endişe etmeye hiç gerek yok. Yutulan mide balonu da tıpkı diğer balonlar gibi mide asidine son derece dayanıklıdır.

Yutulabilir mide balonu Vücut Kitle İndeksi 27 ile 40 arasındaki kişiler için idealdir. Uygulamanın yapıldığı yaş aralığı ise 18-65 yaş arasındadır. Özellikle anestezi almasında sakınca olan veya anestezi almak istemeyen hastalar için son derece ideal bir yöntemdir. Ayrıca İstanbul dışından ya da yurtdışından gelen hastalarımız gerek takip için gerekse de çıkarma işlemi için tekrar tekrar gelmek zorunda kalmazlar. Yanında gelen Akıllı Baskül, Akıllı Saat ve Mobil Uygulama ile diyetisyen takipleri online olarak gerçekleştirilir. Yutulabilir balonda çıkarma işlemi de olmadığı için sadece mide balonu taktırmak için gelmeniz yeterlidir. Bu sebeple dışarıdan gelen hastalarımız tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Allurion Elipse mide balonu midede ortalama 4 ay süreyle kalır. Bu 4 ay içerisinde başlangıç kilonuzun ortalama %10 – 15’ini vermeniz mümkündür. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki mide balonu ile zayıflayanlar verdikleri kilonun büyük kısmını ilk 16 haftada vermekte ve takip eden zamanlarda balonun midede kalmasının kilo vermeye anlamlı bir katkısı bulunmamaktadır. Ancak Allurion Zayıflama programı 6 ay süren bir programdır. Balon midenizdeyken olduğu gibi vücuttan atıldıktan sonra da diyetisyen desteği devam ettirilmelidir. Burada amaç kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlığının balon yokken de devam ettirilebilmesine yardımcı olmak ve kiloyu koruyup, geri kilo alımını önlemektir. Ayrıca hedef kiloya henüz ulaşılamamışsa balon midenizde değilken bile kilo vermeye devam edebilirsiniz. Allurion yutulabilir mide balonu taktıranların yorumlarında büyük çoğunluğun sadece balon ile değil, balondan sonra da kilo vermeye devam ettiklerini görebilirsiniz.

Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Zayıflatır? - Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ

Yutulabilir Balonun Avantajları

Elipse mide balonu son teknoloji ile üretilmiş yeni nesil bir mide balonudur. Standart mide balonları ve Allurion mide balonu karşılaştırması yapıldığında, yutulabilir balonun birçok yönden daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.
Endoskopi ve Anestezi Gerektirmez
Elipse mide balonunun en büyük farkı elbette ki uygulama şeklidir. Su ile yutulan mide balonu endoskopi ve anestezinin yaşatabileceği tüm olumsuzlukları bertaraf etmektedir. Anestezi almasında sakınca olan hastalar için büyük kolaylık sağlamasının yanı sıra anestezi veya endoskopi işlemi hakkında çekinceleri olan hastalar için de son derece idealdir. Anestezi almaktan korkan kişilerin sayısı azımsanamayacak düzeyde ve bu kişilerin hiç anestezi stresi yaşamadan mide balonu taktırabilecek olmaları gerçekten onlar için son derece önemli. Ayrıca uygulama sırasında kişilerin bilincinin açık ve iletişim halinde oldukları için yaşanan stres minimum düzeyde olmaktadır.
Komplikasyon ve Yan Etki Görülme Olasılığı Çok Düşük
Yutulabilir mide balonu uygulamalarında komplikasyon ve yan etki görülme olasılığı standart balonlara göre son derece düşüktür. Bu durum uygulama kolaylığından ve balonun ince ve esnek yapısından kaynaklanmaktadır. Diğer mide balonlarında %20’lere varan oranlarda, komplikasyon ve ağır yan etkiler sebebiyle balonun çıkartılması gerekebilmektedir. Allurion Mide Balonunda ise bu oran yalnızca %1.49’dur
Elipse mide balonu taktıran hastalarımızın yorumlarına baktığımızda mide bulantısı ve kramp gibi şikayetleri ya hiç yaşamadıklarını ya da kısa süreli ve hafif rahatsızlıkları olduğunu söylemekteler.
Takip Kolaylığı
Obezite tedavisinin en önemli basamağı takiptir. Gerek diyetisyeninizin gerekse de doktorunuzun takibi altında olmak sağlıklı ve dengeli zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Ancak İstanbul dışında farklı bir şehirde ya da yurt dışında yaşayan hastalarımız bu konuda çok sıkıntı yaşayabilmektedir. Standart balonlarda mide balonu taktırmak ve mide balonunun çıkarılması için en az 2 kez gelinmesi gerekmektedir. Takip için de hastalar gelmek zorunda kalmakta ya da tedavinin takip kısmından mahrum kalıp istenilen sonuçlara ulaşmakta zorlanmaktalar.
Allurion Mide Balonu ise hasta nerede yaşıyor olursa olsun yalnızca 1 kez uygulamaya gelmesinin yeterli olması dolayısıyla size zamandan ve paradan ciddi tasarruf sağlayabilir. Yanında gelen akıllı baskül, akıllı saat ve mobil uygulama ile diyetisyen desteğini online olarak sürdürebilir, ölçümlerinizi doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Böylelikle takibiniz kolayca yapılabiliyor ve zayıflama sürecinde ihtiyacınız olan desteği alabiliyorsunuz. Bu yönüyle ve sonuç odaklı düşünüldüğünde standart mide balonlarının avantajlı yönü gibi görünen fiyatı da dezavantajlı duruma düşmektedir. Özellikle yurtdışından gelen bir hasta için Elipse mide balonunun toplam fiyatı standart balonlardan daha ucuza gelmektedir. Daha konforlu ve daha avantajlı bir mide balonunu daha az maliyetle taktırmak elbette akıllıca bir seçimdir. Ve bu sebeple Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Dubai, Avusturya ve daha birçok ülkeden mide balonu taktırmak için gelen hastalarımız büyük çoğunlukla Yutulabilir Balonu tercih etmektedirler.
Zayıflama Sürecine Daha Kolay Uyum ve Süreklilik
Elipse mide balonu taktıranların standart balonlara göre balon çıktıktan sonra kilolarını korumak ve kilo vermeye devam edebilmek açısından daha yüksek başarı gösterdiğini düşünüyoruz. Bu durumun sebebi ise balon sonrası sağlıklı beslenme alışkanlığını sürdürebilmelerinin daha kolay olmasıdır. Endoskopik mide balonlarında balon mideden çıkarılması hastalarda bir tedirginlik yaratabilmektedir. Artık midesinde balon olmadığını bilen hasta “Kilomu koruyabilecek miyim?”, “Balon olmadan beslenme düzenimi devam ettirebilecek miyim?” endişesine kapılır ve hatta geri kilo almaktan korkar. Psikolojik değişikliklerin yeme düzenine etkisinin diğer insanlara nazaran daha fazla olması muhtemel olan bazı obezite hastaları bu kaygılarla başa çıkamayıp tekrar eski yeme alışkanlıklarına dönebilirler. Oysa Allurion balonun mideden çıkacağı tarih net olarak belli değildir ve hastaların büyük çoğunluğu balonun vücuttan atıldığını fark etmemektedirler. Böylelikle artık balon yok kaygısı yaşamadan balon sonrasında da sağlıklı beslenmeyi kolayca sürdürebilirler ve kilo vermeye de devam edebilirler. Daha sonra da balonun ne zaman atıldığını bilmedikleri için balon olmadan da devam edebilmenin özgüveniyle balon sonrası süreci rahatça atlatabilir ve standart mide balonu taktıranlara göre sürdürülebilir beslenme alışkanlığını çok daha kolay kazanabilirler. Dolayısıyla yutulabilir mide balonu ne kadar işlev olarak aynı gibi görünse de temel işlevinin yanında dolaylı olarak bazı işlevsel üstünlükleri de bulunmaktadır demek çok da yanlış olmayacaktır.

Neden Elipse Balonu Tercih Ettiler?

Mide Balonu ile zayıflayanlar neden Allurion balonu ve TLBS Kliniği tercih ettiler? Gerçek hasta yorumlarını, Elipse mide balonu taktıranların kendilerinden dinleyin.
HASTA HİKAYELERİ
Tüm Elipse Balon Uygulamaları Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ tarafından yapılmıştır.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yutulabilir mide balonu uygulaması endoskopi ve anestezi olmadan yapılır. Kapsül formunda sıkıştırılmış mide balonunu su ile doktorunuzun kontrolünde yutarsınız. Uygulama doktor tarafından yapılır. Kapsülün ucunda balonu şişirmeye yarayan ufak bir hortum (kateter) bulunur. Ucundaki kateter ile birlikte yuttuğunuz balonun midede doğru konumda olduğunu teyit etmek için röntgen çekilir. Doğru konumda olduğu görüldüğünde doktorunuz balonu kateter yardımıyla sıvı ile şişirir. X-RAY cihazına gidip tekrar röntgen çekilerek şişmiş haldeki mide balonunun son durumu kontrol edilir. Ve doktorunuz kateteri yavaşça çekerek ağzınızdan çıkarak uygulamayı sonlandırır. Uygulama ortalama 10-15 dk. sürmektedir. Uygulama boyunca hastaların bilinci açık ve bizimle etkileşim halindedir. Doktorunuz her aşamada sizi bilgilendirir ve yönlendirir.

3 Kolay Adımla Elipse Balon Uygulaması

Mide balonu yutmakMide Balonu Yutulur
Röntgen Çekilir
Mide Balonu Şişirilir

Ya mide balonu kapsülünü yutamazsam?

Hastalarımızın en çok endişe ettiği konu bu oluyor ancak eldeki uygulama verilerine göre yutulan mide balonu taktıranların büyük çoğunluğu balonu yutmakta zorlanmıyorlar. Ayrıca yutmakta zorluk yaşanırsa doktorunuz ince bir tel yardımıyla birkaç saniye içerisinde balonu midenize gönderebilmektedir.


Mide balonu uygulamasında röntgen yeterli mi?

Alışılagelmiş mide balonu uygulamaları endoskopi ile yapıldığı için röntgen çekilerek yapılan bu uygulamaya ön yargı ile yaklaşanlar olmaktadır. Ancak Allurion mide balonu hem kapsül halindeyken hem de şişirildiğinde röntgenle balonun konumunu görebilmek gayet mümkündür. Tecrübeli ve çok sayıda yutulan balon uygulaması yapan bir doktor için röntgen ile balonun konumunu görebilmek oldukça kolaydır. Zaten uygulama sırasında hastalarımıza da röntgende balonu gösteriyoruz ve hastalarımızda balonun midede olduğunu gayet net görebilmektedirler.

Elipse mide balonunda çıkarma işlemi yoktur!

Allurion Elipse mide balonunun üzerinde bir valf bulunur. Bu kısım 4 aylık süre sonunda eriyerek balonun içerisindeki sıvı boşalır. Boşalan balon mideden bağırsaklara geçerek dışkı yoluyla vücuttan atılır. Hastalar tarafından balonun atıldığı çoğunlukla hissedilmez. Çok düşük bir olasılıkla balonun bağırsaktan geçemeyip barsak tıkanıklığına sebep olabileceği riskler arasında belirtilmektedir ancak balonun yapısı çok ince olduğundan genelde vücuttan kolayca atılabilmektedir.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulama Videosu

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatı

Yutulabilir mide balonu fiyatları USD bazlı hareketler dolayısıyla sürekli değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple 2023 güncel mide balonu fiyatlarını öğrenmek için bize ulaşmanız gerekmektedir. Fiyata 6 aylık diyetisyen desteği, Allurion Smart Baskül ve Akıllı Saat dahildir.

Elipse Mide Balonu uygulaması öncesinde muayenehanede yada online olarak ücretsiz ön görüşme imkanı sunmaktayız.

Mide balonu fiyatları hakkında sıkça sorulan bir konu da SGK ve Özel Sağlık Sigortalarından faydalanmaktır. SGK ve Özel Sağlık Sigortası Mide Balonu tedavisini karşılamamaktadır.

Güncel fiyatları öğrenmek için bize Whatsapp, telefon veya aşağıdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.
Daha Fazla Bilgi
Okumaya Devam Edin
Mide Balonu Nasıl Zayıflatır?
Allurion Akıllı Saat ve Baskül
Yutulabilir Mide Balonu Sık Sorulan Sorular
Elipse Mide Balonu Fiyatı ve Ücretsiz Öngörüşme İçin
Numaranızı Bırakın
Sizi Arayalım

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram