Mide Balonu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mide Balonu Soru - Cevap
Mide balonu hakkında çok detaylı bilgiyi sitemizde sizlere sunmaya çalışıyoruz. Ancak detaylı bilgiden ziyade spesifik bir konuda, kısa ve net bilgiye ihtiyacı olan hastalarımız için bu sayfayı hazırladık. Detaylı bilgi edinmek isterseniz mide balonuyla ilgili tüm başlıkları incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biridir. Mide içerisine sıvı yada hava ile şişirilen bir balon yerleştirilir ve tedavi süresince balon midenizde kalır.

Mide Balonu Nasıl Zayıflatır?

Mide balonu midede yer kaplayarak, sağladığı tokluk hissi ile az yemenizi ve geç acıkmanızı sağlayarak zayıflatır.
Çeşidine göre mide balonunun midede kalış süresi 4-6 veya 12 aydır.

Mide Balonu Kimlere Yapılır?

Vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan, diyet yapmakta zorlanan kişiler için mide balonu tedavisi idealdir.
Mide balonu 18-65 yaş arasındaki hastalara uygulanabilir.
Mide balonuyla ortalama 15-20 KG verilebilmektedir. Hastalar tedavi sonunda başlangıç kilolarının yaklaşık %10-15 ini verebilmektedirler.
Emzirme sürecinde mide balonu sonrası yapılacak diyetin süt miktarını ve kalitesini etkileyebileceği düşüncesiyle mide balonu uygulaması yapmıyoruz ve önermiyoruz.
Uygulama öncesinde mide içerisi endoskopi ile incelenir ve rahatsızlığın düzeyine göre mide balonu takılması ya da tedavi sonrasına ertelenmesine karar verilir. Gastrit ya da reflü tedavisi sonrasında mide balonu takılır.
Hayır, tüp mide ameliyatı olmuş kişilere mide balonu uygulaması yapılamaz.
Hamilelere, uzun süreli kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere veya yakın zamanda kanser tedavisi görmüş olanlara mide balonu uygulanmaz.

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ortalama 15-20 dk süren bir işlemdir. Balon çeşidine göre endoskopi ile yada endoskopisiz (su ile yutularak) mide içerisine yerleştirilir ve şişirilir.
Mide balonu uygulaması öncesi 12 saatlik açlık gerekmektedir, son 6 saatte sıvı dahi almamalısınız. İşlem sonrasında rahatsızlık yaşamamanız için reçete edilen ilaçları kullanmalısınız. İşleme 1 hafta kala aspirin ve benzeri kan sulandırıcıların kesilmesi önerilir.
Endoskopik mide balonlarında işlem anestezi altında yapıldığı için mide balonu uygulamasından sonra 1 saat kadar hastanede kalınmasını öneriyoruz. Yutulabilir mide balonu taktıranlar hemen taburcu olabilmektedir.

Mide Balonu Sonrası Ne Zaman İşe Dönülür?

Mide balonu sonrası günlük hayata ve işe dönüş süresi 1 ila 3 gündür.
Profesyonel ve amatör tüm sporcular mide balonu sonrasında spor yapmaya devam edebilirler. Yalnızca karna künt darbe alınmasını istemeyiz, bunun haricinde mide balonu spor yapmaya engel değildir.

Mide Balonu Sonrası Yaşanabilecek Şikayetler Nelerdir?

En sık görülen rahatsızlıklar bulantı ve kramptır. Bu şikayetler bazı hastalarda hiç görülmezken bazılarında daha şiddetli görülebilir. Elipse mide balonunda bu şikayetlerin görülme oranı diğer balonlara göre son derece düşüktür.
Mide balonu sonrası bulantı, kramp, kasılma gibi şikayetler bir haftaya kadar sürebilmekle birlikte hastaların büyük bir bölümünde 1 ila 3 gün içerisinde geçmektedir. Şikayetlerin gerilememesi durumunda balonun çıkarılması gerekebilir.

Mide Balonu Taktırdıktan Sonra Diyet Yapacak mıyım?

Evet, mide balonu diyet yapmanızı kolaylaştıran bir tedavidir ve diyetisyen kontrolünde kilo verirsiniz.
Yediğiniz, içtiğiniz şeyler balona zarar vermez. Mide balonları mide asidine dayanabilecek sağlamlıktadır.
Hayır, mide balonu patlamaz fakat delinebilir. Her ne kadar mide balonu mide asidine karşı dayanıklı olsa da küçük bir olasılıkla delinme ihtimali vardır. Bu durumda balon midenizden çıkarılır.
Türkiye’de mide balonu fiyatları 2024 yılı itibariyle 20.000 TL ile 80.000 TL arasında değişmektedir. Mide balonunun çeşidine ve markasına göre, uygulama yapılan merkeze göre ve fiyata dahil olan işlemlere göre çok farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bizim uyguladığımız mide balonu fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.
SGK ya da Özel Sağlık Sigortaları Mide Balonu ücretini karşılamamaktadır.
Mide Balonu fiyatları ve detaylı bilgi için bize ulaşın, aşağıdan numaranızı bıraktığınız takdirde en kısa sürede sizi arayacağız. 
Mide Balonu Fiyatı ve Ücretsiz Öngörüşme İçin
Numaranızı Bırakın
Sizi Arayalım

    apartmenttagcalendar-fulldinnerleafbicyclesadhourglasshistoryclockthumbs-upthumbs-downquestion-circlemenu-circlecheckmark-circleframe-contractsort-amount-asc linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram