Mide Balonu Yan Etki ve Riskleri

Mide Balonunun Yan Etkileri

Mide balonunun yan etkileri midede balon olduğu sürece yaşanabilecek durumlar olsa da genellikle alışma dönemi dediğimiz ilk birkaç gün içerisinde görülür. En sık karşılaşılan ise bulantı ve kramptır. Mide balonu mide içerisine yerleştirildiğinde önce mide balonu sindirmeye çalışır. Bir süre sonra ise vücut balonu kabullenir ve görülen tüm şikayetler ortadan kalkar. Gayet doğal olan bu alışma süreci kısa süreli ve atlatılabilir bir süreçtir. Hastalarımıza bu rahatsızlıkları yaşamadan süreci kolay atlatabilmeleri için mide balonu taktırmadan önce bazı ilaçlar kullanmalarını öneriyoruz. Yine uygulama sonrasında da yaşayabilecekleri yan etkileri engellemek amaçlı ilaçlar reçete ediyoruz. Bulantı ve kramp haricinde kusma da mide balonunun yan etkileri arasında yer alsa da nadir görülmektedir.

Mide balonuna alışma döneminde izlenen yol kısaca şöyledir:
Mide balonu şikayet var ancak normal/tolere edilebilir düzeyde ise çıkarılmaz, hasta takip edilir.
Mide balonu şikayetler çok uzun süreli ve şiddetli ise çıkarılır.

Mide balonu taktıranlar yan etkilerden başta tedirgin olsalar da birçoğu hiçbir rahatsızlık yaşamadığını ya da alışma sürecinin beklediği kadar kötü olmadığını söylüyorlar. Zaten bu yan etkilerin görülme sıklığı düşük seviyelerdedir. Çok nadir yaşanan bir durum olmakla birlikte rahatsızlıkları uzun süre geçmeyen, vücudu balonu kabul etmeyen vakalar da olmuştur. Böyle bir durumda balon çıkarılır ve tedavi sonlandırılır.

Alışma döneminde yaşanabilecek yan etkilerin haricinde uzun dönemde gastrit, ülser ve reflü gibi yan etkiler de görülebilmektedir. Ancak mide balonunun bu hastalıklara sebep olma ihtimali de son derece düşüktür.

Mide Balonunda Ölüm Riski Var mıdır?

Mide balonu uygulaması genel anestezi altında değil, hafif sedasyon altında ya da hasta bilinci açıkken yapıldığı için bir cerrahi operasyon kadar büyük riskler taşımaz.

Mide balonu uygulaması sonrasında kayıtlara geçmiş birkaç ölüm vakası vardır ancak bu vakalarda ölüme sebebiyet veren unsurun balon olmadığı, uygulama sonrası yapılan hatalı müdahaleler sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Hastanın şikayetleri yoğun olduğunda ve uzun sürdüğünde balon çıkarılmalıdır. Zamanında müdahale edilmediğinde istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Bu durumda diyebiliriz ki, mide balonu öldürmez takipsizlik öldürür.

Mide Balonunun Patlama Riski Yoktur

Mide balonu taktırmak isteyen kişilerin en büyük tedirginliklerinden biri de mide balonunun patlamasıdır. Mide balonu patlamaz. Ancak delinebilir ve içindeki sıvı boşalabilir. Bu durumun yaşanma ihtimali düşüktür, çünkü balonlar yapısı itibariyle oldukça dayanıklıdır. Mide balonunun delinmesi ihtimali göz önünde bulundurularak, balonun içi metilen mavisi bir sıvı ile doldurulur. Eğer balon delinirse balondan sızan bu sıvı hastanın idrar rengini maviye döndürür ve balonun delindiği anlaşılabilir. Delinen balon mideden çıkarılır. Çok düşük bir ihtimal de olsa balonun delindiği fark edilmeyebilir ve balon barsak tıkanıklığına sebep olabilir.
Mide Balonu Sonrası Beslenme >
Mide Balonu fiyatları ve detaylı bilgi için bize ulaşın, aşağıdan numaranızı bıraktığınız takdirde en kısa sürede sizi arayacağız. 
Elipse Mide Balonu Fiyatı ve Ücretsiz Öngörüşme İçin
Numaranızı Bırakın
Sizi Arayalım

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram