Obezite Tedavisinde Psikolojik Desteğin Önemi

Zayıflarken Psikolojik Destek

Obezite nedir? Aşırı kilolu insan kime denir? Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır? DSÖ Verilerine göre bu obezite sorunu nereye gidiyor? 

Eğer obezite tedavisi sürecinde iseniz ilk yapmanız gereken obezitenin sizin için ne anlama geldiğini kendinize sormak olmalıdır. Doktorunuz sizinle tedavi sürecinizi planlayacak size en uygun tedavi yöntemleri ile destek olacaktır. Ama bu bir sonuç değil başlangıçtır. Genetik, Çevresel, sosyo kültürel, psikolojik, fizyolojik birçok faktör obezite oluşumuna neden olabilmektedir. Obezite ile başa çıkabilmek İyi bir ekip ile çalışarak mümkündür. Eğer obezitenin altında yatan psikolojik sebepler varsa; psikolojik destek almak tedavi başarısının olmazsa olmazıdır. Neden obezim? Neden kiloluyum? Neden hep diyet yapmak zorundayım? Gibi neden sorularını kendinize asla sormayın. Çünkü neden soruları yargılayıcı sorulardır ve cevaplar yapıcı olmaz sadece sizi yıpratırlar. Cevaplar hep çünkü ile başlar; böylelikle de bahanelerle dolu gerçekten uzak cevaplar elde etmiş olursunuz. Nasıl obez oldum ben? Nasıl bu kadar kilo aldım? Nasıl diyet yapmalıyım? Gibi nasıl soruları ise kendinizi doğru değerlendirebilmenizi sağlarken, çözüm yolları da bulmanıza olanak sağlar. İki farklı soru kalıbı sizleri farklı kontrol mekanizmalarına götürdü; farkındaysanız. Kelimelerin sizin için ifade ettiği anlamda çok önemlidir. Çirkin, güçsüz, başarısız, depresif, kontrolsüz, iradesiz, hasta gibi birçok olumsuz kelimeden biri ya da birkaçı sizin için obeziteyi ifade ediyor olabilir. Aynalara küsmek, az sosyalleşmek, işten ayrılmak, sporu bırakmak, depresyona girmek obezitenin sizin üzerinizdeki etkisi olabilir. Bazıları içinse; spora başlamak, daha sağlıklı beslenmek, yeni ilgi alanları bulmaktır obezite ile mücadele yöntemleri. Hepimizin doğduğunuz günden bugüne kadarki yaşanmışlıklarımız sonucunda deneyimlerimizin öğretileri ile kelimeleri ve durumları anlamlandırma şeklimiz farklıdır. İşte tam da bu sebeple obezite ile mücadele kişiye özel olarak desteklenmelidir. Kilolu olduğu için mutsuz olduğunu düşünen ama kilo verdiğinde hala aynı mutsuzluğu devam eden birçok insan var. Kilo al ver döngüsü içinde sıkışıp kalan sürekli verdiği kiloları geri alan, aldıkça tekrar veren, verince tekrar alan birçok insan var. Yoğun duygu durumlarında tıkanırcasına yemek yiyen ama yemek bittikten sonra hala aynı duygularda olan birçok insan var. Herhangi bir şey ile başa çıkmanın çözümü kilo vermektir diye düşündüğünüz de istediğiniz kiloya geldiğinizde hayal kırıklığı yaşarsınız çünkü mücadelenin çözümü aslında kilo vermek değildir. Sonuç olarak temeli psikolojik bir sebep olan kilo artışının sonucu psikolojik destek ile mümkündür size göre sebepler psikolojik olmayabilir doktorunuz anemnez aldığında size bu süreci psikolojik destek alarak yürütmemizi tavsiye ederim diyorsa sizin düşünceniz bu yönde olmasa dahi bu konuyla ilgili düşünceleriniz psikolog ile paylaşmanızı tavsiye ederim.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram