Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı sonrasında sizi yeni bir yaşam bekliyor demek çok da abartı olmayacaktır. Ameliyat sonrasında eski alışkanlıklarınızdan birçoğunun değiştiği ve yeni alışkanlıklar edindiğiniz yeni bir yaşam tarzı deneyimleyeceksiniz. Öncelikle ameliyatın hemen sonrasındaki iyileşme döneminden başlayarak dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım.

Ameliyat kapalı yöntemle yapıldığı için açık yönteme kıyasla sizi daha hızlı ve daha az ağrılı bir iyileşme dönemi bekler. Ameliyatta açılan küçük kesiler hızla iyileşecek ve bir süre sonra da tamamen kaybolacaktır. Kesiler dolayısıyla da çok fazla ağrı ve acı duymanız beklenmez. Taburcu olmadan önce midede kaçak olup olmadığı kontrol edilir ancak taburcu olduktan sonra da kaçak riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Tüp mide sonrası kaçak riski %1 gibi düşük bir oranda olsa da göz ardı edilmemelidir. Tüp mide kaçağının en önemli belirtileri sebebi belli olmayan yüksek ateş ve karın ağrısıdır. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden derhal doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrasında iyileşme döneminde gündelik hayatınıza yavaş yavaş dönebilirsiniz. Bu dönemde ağır kaldırmak, ağır spor yapmaktan sakınmalısınız. Spora 1-1,5 ay sonra hafif egzersizlerle başlamalı ve mümkünse uzman kontrolünde spor yapmalısınız.
İşin en önemli kısmı olan tüp mide sonrası beslenme konusuna gelecek olursak diyetinize mutlaka uymalı, diyetisyeninizin ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeli ve gerekli vitamin ve mineral takviyelerinizi ihmal etmemelisiniz. Ameliyat sonrası ilk 1 hafta sıvı beslenilmesi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrasında kilo vermeniz ve sağlıklı beslenmeniz için gerekli yiyecekleri diyetisyeniniz diyet listesine alacak ve size yol gösterecektir. Biz burada kaçınmanız gereken gıdalardan ve davranışlardan bahsetmek istiyoruz.
Mideniz artık çok küçük, bu sebeple yeme hızınızı azaltmalı ve sıvıları küçük yudumlarla tüketmelisiniz. Asla hızlı yemek yemeyin ve pipetle bir şey içmeyin.
Yeme düzeninizde katı-sıvı ayrımına dikkat edin, öğün sırasında yemek yanında su dahil hiçbir içecek tüketmeyin.
Soda dahil gazlı içeceklerden ömür boyu uzak durun, şekerli olanların yüksek kalorilerinin yanı sıra kabarcıklı olmaları midenin üst kısmında genişlemeye sebep olabilir.
Alkolden uzak durmalısınız.
Küçük hacimli ancak yüksek kalorili gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız. Yüksek kalorili bazı kuruyemişler, çikolata gibi bu tür gıdalar istenilen kilo kaybını sağlamayı zorlaştırır.
Tüm bunların yanında küçük midenizin sınırlı kapasitesini iyi değerlendirin, beslenmenizde yüksek protein içeren gıdalara öncelik verin. Böylece minimum kas kaybı ile sağlıklı kilo vermeniz kolaylaşacaktır.
Gastric By-Pass >
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram